„Wesołe jest życie Staruszka….” Śpiewał Kabaret Starszych Panów. Oby tak było- wszyscy sobie tego z  całego serca życzymy tym bardziej, że z Jesienią życia każdemu przyjdzie się zmierzyć.

 

Ostatni Rok okrzyknięty Rokiem Aktywności Osób Starszych z pewnością pozwolił zatrzymać się odrobine nad pytaniem- jak się żyje Osobom starszym miedzy nami, w naszym pędzącym społeczeństwie?


Wiele się o tym mówi i pisze my jednak przypatrzmy się sytuacji lokalnie, w naszym województwie- Podkarpaciu. Jak żyje się u nas Osobom Starszym? Jak  wygląda zakres i system pomocy świadczonej Seniorom? Na jakie świadczenia mogą liczyć?

 

Żyjemy coraz dłużej, według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w naszym Województwie Podkarpackim mężczyźni dożywają obecnie średnio 73lata, kobiety 81lat, ale już za 20 lat te dane wyglądać będą zupełnie inaczej- mężczyźni dożyją już średnio 78 lat, kobiety będą żyły o 3 lata dłużej niż obecnie.  

 

 

Specyfika regionu Podkarpackiego, sposób myślenia ludzi o pojęciu starzenia się i pomocy osobom starszym wymaga indywidualnego podejścia  dostosowanego do każdej Rodziny.  Jako Region z głębokimi  tradycjami  rodzinnymi i kościelnymi przywiązaniem do myślenia w kategoriach obowiązku wobec Rodziców bardzo trudno nam pogodzić się z myślą, że warto porozmawiać o innej niż tradycyjna formie dbania o naszych Bliskich.

 

 

Musimy zdać sobie sprawę, że do poprawnego, satysfakcjonującego  funkcjonowania nie wystarczy tylko własny pokój, gorący obiad i włączone radio bądź telewizor. Człowiek, w każdym wieku potrzebuje towarzystwa, zainteresowania, wyzwań i bodźców do działania.

 


Coraz popularniejsze stają się  Uniwersytety III Wieku, gdzie starsi mogą budować swoją wiedze, stawać się ekspertami na nowych polach wiedzy, podbudowywać własne doświadczenie wiedzą studyjną. Poza tym spotykają tam osoby w swoim wieku, z podobnym doświadczeniem życiowym, którym mogą się ze sobą dzielić. Niwelowane jest w ten sposób poczucie „bycia starym” często spotykane w sytuacji podjęcia edukacji na Uniwersytetach ogólnodostępnych.

 

W województwie Podkarpackim funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt Domów Pomocy Społecznej. Są to placówki o charakterze publicznym, świadczące swoim Mieszkańcom różnorodne formy wsparcia oraz rehabilitacji.

 

 

Nowym nurtem w Opiece nad Osobami Starszymi w Województwie Podkarpackim stają się Niepubliczne Domy Opieki, Domy Spokojnej Starości, Domy Seniora.  Jest to stosunkowo nowa u nas myśl nad komfortem i  jakością życia Osoby Starszej.  Społeczeństwo coraz  bardziej świadomie wybiera  dla swoich Seniorów pogodną Jesień życia, którą Ci mogą spędzić w towarzystwie Osób sobie podobnych, zwolnieni ze zbędnego tłumaczenia swoich problemów fizycznych, w atmosferze akceptacji, w miejscu które dostosowuję się do Ich rytmu a nie na odwrót, bez pędu- można odpocząć.

 

Wraz ze wzrastającą świadomością społeczeństwa wzrasta też potrzeba szukania dla siebie rozwiązań najlepszych. I tak powoli łączymy chwalebny obowiązek opieki nad Rodzicami w latach ich starości, z wyjściem  wygodnymi i bezpiecznym dla Seniora jak i dla nas. Ze spokojną głową i sercem łatwiej złapać wiatr w żagle i samemu się rozwijać. 

INFORMACJE

 

JUŻ OTWARTE!

Zapraszamy do odwiedzin i kontaktu.

 

Bardzo chętnie udzielimy Państwu wszelkich informacji.

Prosimy o kontakt.

 

więcej

Kontakt

Dom Seniora Złote Liście

Zarzecze 23

36-040 Boguchwała

tel: +48 534 624 565

tel: +48 880 102 095

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.