„ Wielka dusza powinna mieć w sobie nieprzebrane źródło młodości, która ją utrzymuje zawsze młodą i świeżą pomimo, że zewnętrzna powłoka starzeje się.”

                                                                 /Malwida von Meysenbug/



To już nie tajemnica- starzejemy się!
MY- jako jednostka, człowiek, ja - MY jako społeczeństwo. Nie bez kozery rok 2012 okrzyknięto Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Cel był prosty- pokazać jak ważny wkład mają osoby starsze w życie społeczeństwa, zwrócić uwagę na problem starzenia się populacji i co osobiście uważam za najważniejsze- pokazać Seniorom jak jesień życia można spędzić aktywnie oddychając pełną piersią. 

 

Nasze życie i funkcjonowanie możemy oglądać  i oceniać z kilku perspektyw:

1.Zdrowia fizycznego i psychicznego; 

2.Funkcjonowania społecznego;

3.Funkcjonowania zawodowo-finansowego;

 

Oczywiści wszystkie z wymienionych trzech aspektów mają ogromny wpływ na postrzeganie siebie i swojej wartości, ma to jednak, wydaję się szczególne znaczenie w „Jesieni Życia”- okresie, który powinien być niejako ukoronowaniem naszego dotychczasowego życia. 

 

Zdrowie fizyczne i psychiczne u osób w podeszłym wieku zdaję się mieć kluczowe znaczenie w subiektywnej ocenie jakości funkcjonowania.

 

Wśród ludzi po 60 roku życia jasnym staję się związek oceny jakości życia z występowaniem wszelkiego rodzaju przewlekłych schorzeń, niesprawności fizycznych oraz chorób.

 

Warto zadać sobie kluczowe pytanie o to czym zdrowie jest. 
Pozwolę sobie przytoczyć najbardziej popularną definicje wg Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie jest stanem zupełnej pomyślności fizycznej, psychicznej i społecznej, a nie jedynie brakiem choroby lub ułomności”

 

„Odczuwanie” bycia zdrowym przez Osoby Starsze ma bezpośredni związek ze stanem zdrowia, sytuacją ekonomiczną, opieką i stylem życia jaki ta osoba prowadzi. Zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch!”-funkcjonowanie psychiczne jest znacząco połączone z fizycznością. 

 

Sprawność fizyczna i zdrowie, przede wszystkim ocenianie subiektywnie, są dobrymi predykatorami pogodnej starości, dlatego należy zadbać by jak najdłużej Osoby Starsze cieszyły się pełnią swojej sprawności.

 

Nie zawsze jest to możliwe w warunkach domowych, gdzie absorbują nas codzienne obowiązki, a czas jakoś przelatuje między palcami. Miejscem do tego wręcz idealnym są profesjonalnie wyposażone, przystosowane lokalowo i kadrowo placówki w tym właśnie Domy Spokojnej Starości.  

 

Mając wiedzę i świadomość jak istotna jest fizyczność w dojrzałym wieku plan dnia organizowany jest w ten sposób by troska o zdrowie miała w nim swoje należne miejsce, nie tylko poprzez ćwiczenia i rehabilitacje, ale również odpowiednie wyżywienie, dbałość o regularne przyjmowanie leków i higienę. 

 

Drugim czynnikiem wpływającym na jakość życia osoby w podeszłym wieku, o którym należy tu wspomnieć jest funkcjonowanie społeczne. 

 

Człowiek jako jednostka na wskroś wręcz społeczna z ogromnym trudem potrafi żyć samotnie- w tym temacie niewiele zmienia się z wiekiem. Niestety, obecny sposób myślenia i priorytety, którymi kieruje się młode społeczeństwo nie są sprzyjające dla Osób Starszych. Niejednokrotnie wyrzucane są one jako bezprodukcyjne na margines społeczeństwa z niewątpliwie wielką stratą dla niego samego. Stary człowiek zamknięty w czterech ścianach własnego światach czuję się opuszczony, niepotrzebny, a wręcz stanowi ciężar dla najbliższych. 

 

Żyjąc tak w poczuciu zbędności Staruszek boryka się z problemami życia stanowiącymi dla niego coraz większą przeszkodę z racji pogorszenia się stanu zdrowia oraz pędu otaczającego świata, za którym nie potrafi już nadążyć.

 

Rodzina, która do tej pory była podporą i stanowiła cel działań- usamodzielnia się, umiera partner- do życia codziennego coraz częściej wkrada się  samotność. Myśli stają się refleksyjne, coraz częściej dotyczące przeszłości, a przyszłość rozpatrują w kategorii przemijania. Pojawiają się smutek i strach. 

 

Dla Rodziny nie zawsze jest to łatwe, że w miarę przybywania lat ukochany człowiek zmienia się tak szybko. Z pogodnej Mamy „wychodzi” marudząca Starsza Pani, z którą nie możemy porozmawiaj jak dawniej na każdy temat. To również mogą być wystarczające powody do odsuwania bliskich nam Staruszków na dalszy plan życia. 

 

Rodzina jako podstawowa jednostka społeczeństwa zmienia się, dlatego jeśli rzeczywiście te zmiany są dla Osoby Starszej dalece niekorzystne powinna ona z całą determinacją szukać w sobie motywacji do wyjścia z domu, spędzenia czasu z Przyjaciółmi, bądź znalezienia dla siebie swojego własnego sposobu na spotkania z ludzi, bycia potrzebną i niezastąpioną. 

 

Taką drogą Starszych do aktywizacji może być uczestniczenie w popularnych dzisiaj i bardzo profesjonalnych Akademiach III Wieku, Warsztatach, Kursach czy Spotkaniach Seniorów. Miejsce jakim jest Dom Spokojnej Starości z całą pewnością spełnia wszystkie potrzeby bycia w społeczeństwie Mieszkańców. Spotykają tam ludzi w podobnym sobie wieku, którzy napędzają się wzajemnie do działań, ale dają też poczucie wspólnoty i przynależności. Staruszkowie odpoczywają w przyjaznej sobie atmosferze, budując nowe relacje i umacniając więzy rodzinne. Taka niezależność i sprawczość w swoim życiu z cała pewnością jest bardzo korzystna z punktu widzenia rozwoju społecznego, i emocjonalnego

 

Pracujemy właściwie całe życie, w pracy która daje nam satysfakcje lub tylko pozwala zarabiać pieniądze na przetrwanie. I choć pewnie każdy z nas marzy na starość o ciepłym fotelu i kapciach- rzeczywistość przekonuję nas, że czas w którym należy przejść na emeryturę nie zawsze jest łatwy i wiąże się również z poczuciem „końca życia” i niejednokrotnie niestety pogorszeniem sytuacji finansowej. Odpoczynek i czas wolny mają tak wspaniały smak tylko gdy się na nie zapracuje. Z tego powodu warto w czasie gdy już nie ma możliwości pracy zawodowej z przyczyn zdrowotnych, ekonomicznych, rodzinnych czy sytuacji na rynku pracy znaleźć w swoim życiu pasje, inna aktywność, która pozwoli efektywnie i ciekawie wypełnić zyskany czas wolny. Dotyczy to w szczególności osób w podeszłym wieku, i ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym (ciekawiej rozmawia się z osoba, która robi w swoim życiu pasjonujące rzeczy) fizycznymi psychicznym- napędza swoje ciało do pracy, a tym samym zwalnia proces demencji; i zdrowotnym- zajęty człowiek nie ma „czasu chorować”, a przynajmniej choroba nie zaprząta jego myśli całkowicie. 

 

Aktywność w Domach Pogodnej Starości jest dostosowana do potrzeb i zainteresowań Mieszkańców, każdy przecież ma inne zdolności, talenty. Wybór jest ogromny i nie pozwala nikomu stać z boku. Dzięki temu Trzeci Wiek może pozostać aktywny i twórczy. 

 

Starość, podeszły wiek- mogą być piękne- muszą być piękne! Życie wymaga od nas szukania dróg, trzeba wybierać te, które sprawią, że będzie nam łatwiej i do końca cieszyć się będziemy zdrowiem, dobrą kondycją fizyczną i psychiczną, gronem ludzi, którzy dadzą nam poczucie bezpieczeństwa i kochającą Rodziną. Dobrą drogą jest z pewnością wybór odpowiedniego miejsca do spędzenia „Jesieni Życia”, miejsca gdzie zrealizujemy wszystkie powyższe założenia i jeszcze więcej- dlaczego nie Dom Spokojnej Starości?

 

 

 

 

INFORMACJE

 

JUŻ OTWARTE!

Zapraszamy do odwiedzin i kontaktu.

 

Bardzo chętnie udzielimy Państwu wszelkich informacji.

Prosimy o kontakt.

 

więcej

Kontakt

Dom Seniora Złote Liście

Zarzecze 23

36-040 Boguchwała

tel: +48 534 624 565

tel: +48 880 102 095

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.