Czasy, w których społeczeństwo jest coraz starsze z całą pewnością napędza sytuacje, w której obserwujemy powstawanie nowych, Niepublicznych Domów Seniora. 

 

Gdy potrzebujemy skorzystać z fachowej pomocy świadczonej Osobom Starszym do wyboru mamy Domy Pomocy Społecznej o charakterze publicznym i niepublicznym. 

Placówki te choć w istocie podobne, różnią się od siebie diametralnie.  Gdy zapoznamy się już tymi różnicami w naszej gestii pozostaje ostateczna decyzja wyboru miejsca dla bliskiej nam Osoby. 

 

 

Pierwszą różnice znajdziemy w instytucjach zarządzających Placówkami. W sytuacji Publicznych Domów Pomocy Społecznej instytucje administracji publicznej wyznaczają na to stanowisko odpowiednią osobę, która od tej pory pełni funkcje Dyrektora,czy Kierownika Placówki.

Niepublicznych Ośrodków Pomocy w znacznej większości zarządzane są przez prywatnych Dyrektorów bądź osoby wyznaczone do takiej funkcji. Zawsze posiadają oni odpowiednie wykształcenie oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, określone Ustawą. 

 

Pobyt w Prywatnym Domu Spokojnej Starości finansowany jest przez Mieszkańców bądź Rodzinę Osoby zamieszkującej. O ile Dom nie jest związany umową z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, kwestia dofinansowań do pobytu z budżetu publicznego pozostaje kwestią indywidualnych rozmów oraz działań Rodziny z odpowiednimi jednostkami pomocy.  

 

 

Publiczne Domy Pomocy Społecznej współfinansowane są ze środków samorządów, na których to spoczywa obowiązek finansowania DPS-ów.

 

 

Mieszkańcy z otrzymywanych świadczeń emerytalnych bądź rentowych pokrywają część kosztów (maksymalnie 70% kwoty otrzymywanych świadczeń- zakres ten określa Rozporządzenie) potrzebnych na utrzymanie w Domu Pomocy. Pozostałą różnice, pokrywa najbliższa Rodzina Mieszkańca. W zależności od sytuacji finansowej Rodziny oraz wyniku wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, przy uzasadnionej potrzebie, część kosztów pobytu może pozostać sfinansowana z budżetu MOPSu. ( tutaj decyzja pozostaje w gestii pracownika MOPSu)

 

 

Pomoc oraz usługi świadczone Mieszkańcom w zakresie Domów Pomocy, są ściśle określone w Rozporządzeniu w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. 2012.964). Niemniej warto wspomnieć, iż w Niepublicznych Domach Pomocy można liczyć na dodatkowe usługi dopasowane do stanu zdrowia, potrzeb i życzeń Mieszkańca. Prywatne Domy Pomocy niejednokrotnie specjalizują się w oferowaniu swoim Klientom wyjątkowych i nieobjętych minimum ustawowym usług. 

 

 

Znaczącą i ważną różnicą jest również większa elastyczność Prywatnych Domów Pomocy względem tych Publicznych. Indywidualne podejście do każdego Mieszkańca jest niewątpliwie ogromnym plusem takiej formy pomocy. Każda Osoba Starsza jest indywidualnością i właśnie na takie indywidualne podejście liczy i zasługuję. 

 

 

Jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym zapewnieniu pomocy bliskiej nam Osobie najlepszą z alternatyw jest Prywatny Dom Spokojnej Starości. Wynika to również z niedostatecznej w stosunku do zapotrzebowania liczby miejsc w Publicznych Ośrodkach Pomocy, gdzie na miejsce trzeba niejednokrotnie czekać w bardzo długiej kolejce.

Przyczyny takiego ogromnego deficytu DPS może być niewielka wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce, jak i wysokie koszty utrzymania.

 

Oprócz faktu profesjonalnej opieki nad Osobami Starszymi i Niepełnosprawnymi , w Prywatnych Placówkach z całą pewnością liczyć można na szybkie przyjęcie i większą dostępność miejsc. Mniej formalności z pewnością zaoszczędzi Państwu ogrom cennego czasu. Zawsze można liczyć na pomoc i cenną radę, ponieważ dla nas liczy się przede wszystkim komfort Mieszkańców i ich Rodzin.   

 

 

 

Warto, podejmując ważną i trudną decyzję o wyborze formy wsparcia dla naszego Seniora, zadać sobie pytanie o korzyści płynące z wyboru Prywatnego Domu Spokojnej Starości.

Nie do przecenienia jest fakt, iż z taką decyzją wiąże się świadomość pełnej kontroli nad zakresem i rodzajem opieki świadczonej naszemu Kochanemu Bliskiemu w imię zasady- „Klient nasz Pan”.

 

 

INFORMACJE

 

JUŻ OTWARTE!

Zapraszamy do odwiedzin i kontaktu.

 

Bardzo chętnie udzielimy Państwu wszelkich informacji.

Prosimy o kontakt.

 

więcej

Kontakt

Dom Seniora Złote Liście

Zarzecze 23

36-040 Boguchwała

tel: +48 534 624 565

tel: +48 880 102 095

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.