Każdy człowiek bez względu na wiek czy płeć, do szczęścia potrzebuje rozwijać swoje hobby oraz stałego kontaktu z innymi ludźmi.
Terapia zajęciowa łączy te dwie potrzeby do tego jest wspaniałą formą terapii i rehabilitacji.
Stworzenie przestrzeni, w której osoby starsze będą się czuły akceptowane, gdzie będą mogły rozwijać swoje pasje, zainteresowania jest niezwykle ważną kwestią. Ponadto uczestnicy mogą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem życiowym, co umacnia ich pewność siebie i wartość wewnętrzną.
Główne atuty w terapii zajęciowej u osób starszych :
- Utrzymanie sprawności fizycznej (aktywność ruchowa, spacery)
- Rehabilitacja motoryki małej (np. dzięki lepieniu, wycinaniu, malowaniu)
- Usamodzielnianie (osoby po wylewach czy innych chorobach które powodują upośledzenie ruchu potrzebują od nowa uczyć się podstawowych czynności dnia codziennego – np. samodzielnego ubierania się)
- Pobudzanie zaradności (zachęcanie do uczestniczenia w codziennych czynnościach np. krojenie sałatki czy mieszanie ciasta ćwiczy nie tylko motorykę małą i duża ale przede wszystkim daje poczucie bycia potrzebnym)
- Kontakt z innymi uczestnikami tworzy nowe przyjaźnie i uczy życia w grupie.
- Poznawanie nowych zainteresowań oraz rozwijanie konkretnych pasji
- Zabicie nudy i poczucia „pustych dni”
Formy Terapii Zajęciowej :
- Ergoterapia
- Rzeźbiarstwo
- Malarstwo
- Tkactwo
- Wikliniarstwo
- Zajęcia w kuchni
- Wszelkie prace ręczne
- Arteterapia
- Biblioterapia – terapia poprzez książki
- choreoterapia – terapia wykorzystująca taniec i ruch.
- dramatoterapia – terapia wykorzystująca elementy teatru i dramy muzykoterapia – terapia wykorzystująca muzykę – słuchanie, tworzenie, śpiewanie, granie.
- poezjoterapia – terapia wykorzystująca poezję, polega na czytaniu, recytowaniu, pisaniu wierszy . Podopieczni mogą także uczestniczyć i organizować wieczorki poetyckie.
- estetoterapia (gr. aisthesis – wrażenie zmysłowe, doznanie) – terapia wykorzystująca kontakt z pięknym otoczeniem i kontakt np. przyrodą
- kinezyterapia – terapia ruchem, zaliczana jest do form rehabilitacji, jednakże szeroko wykorzystywana w pracy terapeutycznej w postaci np. gimnastyki porannej
- ludoterapia – terapia wykorzystująca gry i zabawy, w których uczestniczą podopieczni.
- zajęcia relaksacyjne – forma psychoterapii, ich celem jest odprężenie, rozładowanie stanu napięcia psychofizycznego i mięśniowego
Terapia zajęciowa u osób starszych ma wielowymiarowe działanie, śmiało można stwierdzić, iż leczy nie tylko ciało ale też ducha poprzez wspólnotę i rozwój własnych możliwości.
Niestety terapia zajęciowa jest jeszcze dziedziną nie docenioną zwłaszcza wśród specjalistów zajmujących się osobami w podeszłym wieku.
Mamy nadzieję że będzie się to zmieniać !
Na stronie mogą Państwo zobaczyć zdjęcia z zajęć terapii zajęciowej, które odbywają się regularnie dla Mieszkańców naszego Domu „Złote Liście” pod serdecznym okiem Pani Ani.
Patrząc na naszych Mieszkańców utwierdzamy się w przekonaniu, że terapia zajęciowa to strzał w dziesiątkę !